Malowanie krok po kroku

Wybór koloru

Wybór koloru farby do pomieszczenia często okazuje się być jednym z największych dekoracyjnych dylematów – ostateczna decyzja powinna być konsensusem gustu właściciela i tego, co jest najbardziej optymalne dla wnętrza.

Właściwe narzędzia

Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których warto zwracać większą uwagę na to, z jakich narzędzi będziemy korzystać w trakcie remontu. Po pierwsze zakup nie musi być dokonywany wyłącznie do jednorazowego użytku. Lepiej wybrać porządny, trwały sprzęt, który pasuje do charakteru dekorowanych powierzchni. Na tym etapie należy dokonać wyboru pomiędzy wałkiem a pędzlem. Jeśli zależy nam gładkiej powierzchni, powinniśmy wybrać wałek o możliwie najkrótszym włosiu. Im dłuższe włosie ma wałek, tym bardziej wyraźna będzie faktura, którą uzyskamy.

Grunt to dobry grunt

Przed przystąpieniem do malowania należy ocenić stan podłoża – ma ono największy wpływ na efekt estetyczny malowania. Lepsza przyczepność, mniejsza chłonność, większa wydajność farby nawierzchniowej czy zakrycie starego koloru to tylko niektóre z zalet stosowania gruntów i farb podkładowych. Dlatego najpierw należy sprawdzić, czy podłoże jest stabilne, nie odpada tynk lub ściana nie ma pęknięć. Jeśli podłoże wymaga wzmocnienia, stosujmy głęboko penetrujące grunty. Ostatnio popularne są też produkty łączące w sobie cechy gruntów i farb – tzw. farby podkładowe. Produkty tego typu są szczególnie pomocne podczas malowania ścian pokrytych intensywnymi kolorami – farba podkładowa po prostu je „odcina”, dzięki czemu nie potrzeba kilku warstw nowej emulsji do zakrycia starych barw. Stosowanie gruntów i farb podkładowych w praktyce wiąże się więc ze znacznymi oszczędnościami.

Najlepsze warunki

Podczas malowania optymalne warunki to temperatura w pomieszczeniu 18-25 stopni Celsjusza. Najważniejsza jest jednak wilgotność w pomieszczeniu. Zbyt suche powietrze będzie powodowało bardzo szybkie schnięcie farby, co będzie utrudniało łączenie poszczególnych „pasów” farby a ewentualne poprawki dokonane na lekko podeschniętej farbie będą widoczne jako smugi lub defekty powłokowe.

Przygotowanie farby

Przed malowaniem konieczne jest dokładne wymieszanie farby. Farbę można rozcieńczyć, ale trzeba to zrobić zgodnie z instrukcją i przed przystąpieniem do malowania, nigdy w trakcie. W przeciwnym razie uzyskamy niejednolity kolor na ścianie. Różnice kolorystyczne i smugi mogą również powstać gdy kolejną warstwę farby nałożymy na już lekko przeschniętą powłokę.

Malujemy!

Jeśli w pokoju znajdują się meble lub inne sprzęty, należy pamiętać o właściwym ich zabezpieczeniu. Samo malowanie należy zacząć od naroży, w następnej kolejności jest sufit i ściany. Ewentualne poprawki należy wykonywać tym samym narzędziem, którym malowano powierzchnię – w przeciwnym razie powstaną różnice w fakturze i kolorystyce. Pamiętajmy przy tym, że pierwszą warstwę kładziemy pionowo, drugą zaś poziomo (albo na odwrót).