Narzędzia do malowania ścian

Zadbane ściany w odpowiednio dobranym kolorze to podstawa do tego, by dobrze czuć się we własnych czterech ścianach. Malowanie ścian to wbrew pozorom poważne przedsięwzięcie, które wymaga określonej wiedzy na temat stosowanych technik, farb czy narzędzi. Niektórzy nie dostrzegają jednak znaczenia takich szczegółów, jak wybór odpowiednich przyborów malarskich, czego efekty widoczne są później na dekorowanych powierzchniach. Wśród licznie dostępnych produktów malarskich najczęściej wyróżnia się w tej kategorii pędzle oraz wałki malarskie. 

Jakie rodzaje tych produktów możemy nabyć i kiedy najlepiej je stosować?

Pędzle malarskie 

Cenione są przede wszystkim za swoją praktyczność – można bowiem stosować je na każdej powierzchni i do każdego rodzaju farby. Należy jednak odpowiednio dobrać jego rodzaj i rozmiar, by malowanie było efektywne. Pędzel płaski jest najbardziej uniwersalnym wyborem, gdyż można go wykorzystać w każdej sytuacji, nawet do  malowania zakamarków i detali. Pędzel okrągły jest doskonały do malowania ram okiennych, drzwi i drewnianych powierzchni. Z kolei pędzel płaski kątowy to świetny sposób na malowanie trudnodostępnych miejsc (np. za kaloryferem), a pędzel płaski gruby można wybrać do malowania dużych powierzchni, ale też do gruntowania ścian czy do nakładania kleju do tapet.

Wałki malarskie

Wybierane są przede wszystkim przez osoby początkujące – wałkiem maluje się szybciej, a farba rozkłada się bardziej równomiernie. Wybierając wałek, należy patrzeć na długość jego włosia. Krótkie włosie (6-10 mm) jest idealne do malowania gładkich powierzchni (np. podłogi), średniej długości włosie (13-15 mm) to sposób na tradycyjny tynk i tapety strukturalne, z kolei długie włosie w wałku (19-30 mm) należy wybierać do malowania chropowatych powierzchni.

Efekty specjalne 

Jeśli zależy nam na dekoracyjnym malowaniu ścian, możemy wybrać specjalne wałki, które tworzą wybrany wzór lub fakturę.