Wybieramy farbę do wnętrza

Wygląd naszego mieszkania ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Jednym z podstawowych aspektów aranżacji przestrzeni są ściany. Najczęściej do ich wykończenia stosujemy farby, jednak wybierając farby do wnętrz powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na ich kolor i wydajność, ale również na ich rodzaj, tak by przez długi czas móc cieszyć się doskonałym efektem. Warto więc wiedzieć, jakie farby są najlepsze do poszczególnych obszarów w naszym domu.

Farby klejowe

To farby starego typu środkiem wiążącym jest klej wodorozcieńczalny. Farba ta nadaje się wyłącznie do malowania suchych wnętrz. Jest nieskomplikowana w użyciu. Farba klejowa występuje w postaci proszku do rozrobienia z wodą. Jest łatwa do usunięcia z podłoża po nawilżeniu wodą. Posiada neutralny zapach, ponieważ wszystkie jej składniki są pochodzenia naturalnego. Farba taka nie zawiera żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji chemicznych. Ma doskonałe właściwości kryjące występuje zazwyczaj w pastelowych barwach. Szczególnie  nadaje się do malowania powierzchni, które wymagają tzw. „oddychania ścian”. Pewną odmianą farb „oddychających” są też farby wapienne.

Farby winylowe

W tym wypadku spoiwem jest polioctan winylu. Powłoki z farb winylowych są tanie. Jednak razem z niską ceną idą w parze słabe właściwości samej farby. Nie mogą być nakładane na świeże tynki. Dodatkowo farby są bardziej odporne na działanie promieni UV, dzięki czemu mogą być używane na ścianach bezpośrednio oświetlonych przez słońce. Polepszone farby winylowe można nakładać na tynki nowe, a także wykorzystywać je podczas renowacji.

Farby akrylowe

To zdecydowanie najlepsza i najbardziej uniwersalna farba, gdyż można ją stosować do każdego rodzaju podłoża, a tym samym do każdego pomieszczenia. Nadają się na powierzchnie betonowe, drewniane, na płyty gipsowo-kartonowe czy też tynki gipsowe, ceglane, cementowe i żywiczne. Charakteryzują się doskonałym kryciem, dzięki czemu już jedna warstwa zapewni odpowiedni efekt. Ponadto farba ta jest odporna na ścieranie oraz trwała.

Farby lateksowe lub akrylowo-lateksowe

To rozwiązanie idealnie nadające się do kuchni i łazienek, czyli do miejsc, które narażone są na działanie takich czynników, jak wilgoć, zanieczyszczenia, tłuszcz. Farby lateksowe zawierają najwięcej spoiwa, które sprawa, że tworzą najwyższej jakości powłokę podobną wizualnie nieco do lateksu. Farba ta jest odporna ponadto na zmywanie, ścieranie, odciski palców czy nawet na częste zmywanie. Można nimi pokrywać ściany otynkowane, ceglane, betonowe, drewniane czy też z płyt kartonowo - gipsowych. Trzeba jednak liczyć się z tym, że farby lateksowe są droższe od akrylowych. 
 
 

Silikatowe nie do wnętrz !!!!


Farby strukturalne

Od tradycyjnych farb produkt ten różni się tym, iż pozwala osiągnąć zupełnie inny efekt. Po malowaniu faktura ściany przypomina bardziej okładzinę tynkarską  co za tym idzie Nie tylko pozwalają one uzyskać ciekawy efekt dekoratorski, lecz także pomagają zamaskować nierówności ścian. W przypadku wyboru takiego rozwiązania, nie jest zatem konieczne wcześniejsze przygotowanie nieskazitelnie gładkiego podłoża. Najczęściej spotykanymi gatunkami farb są te imitujące kamień, stiuk, metal, popękany tynk itp.

Farby olejne i emalie

Są to farby używane wewnątrz pomieszczeń. Stanowią one uzupełnienie produktów wyżej wyszczególnionych. Pokrywamy bowiem nimi takie miejsca, jak grzejniki, drzwi czy okna.